Co zwiedzić w Czarnogórze

Nie będę utrzymywał tu żadnej chronologii, ponieważ odległości do żadnego z polecanych przeze mnie miejsc nie są duże. Wszędzie można dotrzeć z miejsca zakwaterowania, zwiedzić i wrócić jednego dnia. Poza tym każdy lubi planować program urlopu samodzielnie i każde z miejsc podanych przeze mnie może zwiedzić w dowolnym terminie.
Budva- jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w Czarnogórze. Jego historia liczy ponad 2500 lat. Budva położona jest nad samym Adriatykiem a od strony lądu otoczona górami. Miasto należy podzielić na dwie części, nową zurbanizowaną i historyczną czyli twierdzę. W nowej części miasta znajduje się mnóstwo hoteli i kwater dla turystów. Jest to centrum zakupów i rozrywki. Plaża miejska poza opalaniem oferuje wiele atrakcji. Między innymi można popływać skuterem wodnym albo pozmagać się z morzem w przezroczystej kuli. Przy turystyce także rozwija się handel. Warto pobłądzić po sklepach, które oferują sporo towarów przyzwoitej jakości w dużym stopniu importowanych z Włoch. Na każdym kroku spotkamy kawiarnie i restauracje z wielkim wyborem regionalnych potraw, owocami morza oraz daniami kuchni włoskiej. Lokale położone przy samym morzu wieczorem nabierają szczególnego klimatu a konsumpcja w nich pozostawia szczególnie miłe wspomnienia.
Twierdza jest utrzymana z zupełnie innym klimacie jak pozostała część Budvy. Kręte wąskie uliczki z mnóstwem małych sklepików i knajpek pozwalają dojść na drugi koniec murów skąd mamy piękny widok na Adriatyk. W drodze powrotnej warto skierować się w stronę portu gdzie obok małych łupinek cumują wspaniałe pełnomorskie jachty.
Budvę warto odwiedzić. Jest to perła wśród kurortów Czarnogóry. Z punktu widzenia wypoczynku jest za bardzo przeludniona. Trzeba także dodać, że ceny są sporo wyższe niż w innych miejscowościach. Jednym z powodów tego, jak mi się wydaje, jest spora ilość turystów z Rosji.
Lovcen- Narodni Park Lovcen z mauzoleum Piotra II Petrovica Njegosa prekursora nowoczesnej organizacji państwowej Czarnogóry. Dla turystów jednak nie postać legendarnego władcy jest szczególną atrakcją a wyjątkowe położenie parku na górze Jezerski vrh na wysokości 1660 m n.p.m. Na górę prowadzą dwie drogi. Pierwsza od strony Zatoki Kotorskiej bardziej kręta a druga z przedmieść Budvy przez Grudę i Cetinje. Ja z tej korzystałem. Można wjechać samochodem pod sam szczyt gdzie znajduje się parking. Potem zostaje już tylko do przejścia kilkaset metrów po kilkuset schodach i jesteśmy na szczycie. Drogi dojazdowe, choć dobre, nie należą do najłatwiejszych dlatego proponuję zachować ostrożność. Poza tym widoki są fantastyczne, że pośpiech nie jest wskazany. Z samego szczytu w zależności od pogody widać Adriatyk, pasmo górskie i miejscowości leżące poniżej. Warto wspiąć się na Jezerski vrh choćby tylko dla podziwiania piękna Czarnogóry.
Stari Bar- to przede wszystkim ruiny twierdzy i osada, której początek datuje się na X wiek. Wjeżdżając tam faktycznie ma się wrażenie cofnięcia w czasie o tysiąc lat. Dojazd jest prosty. Wystarczy wyjechać na drogę z Baru w kierunku Ulcinja i spoglądać pod górę. Ruiny widać z szosy a przed skrętem jest drogowskaz. Z warowni mamy bardzo ładne widoki na okolicę dlatego warto poświęcić trochę czasu na spacerowanie po nich. Podczas przechadzki wąskimi uliczkami warto zajrzeć do klimatycznej knajpki na posiłek. Dania są smaczne i w niewygórowanych cenach. Cieszyć się należy, że władze Czarnogóry nie skomercjalizowały tego miejsca. Przy okazji warto zajechać do Starej Masliny czyli drzewa oliwnego liczącego sobie ponad 2000 lat położonego niedaleko. Z dojazdem też nie powinno być problemu, ponieważ wszędzie są drogowskazy.
Ulcinj- to bardziej złożone miejsce. W dzień gorące i senne miasto. Jedyną dużą atrakcją jest Velika Plaza. Jest ona naprawdę wielka , ponieważ ciągnie się od miasta do samej granicy z Albanią. Podzielona jest terytorialnie na kilka plaż z różnymi nazwami, które są zarządzane prze firmy pilnujące wypożyczania leżaków i czystości. Wszędzie są lokale gastronomiczne gdzie można coś przekąsić i napic się dobrej kawy. ciekawostką jest piasek w kolorze ziemistym, który jak twierdzą miejscowi ma duże właściwości lecznicze. Morze nie jest tu tak przepięknie błękitne jak przy plażach kamienistych. Od brzegu na dobrze ponad 100m. jest bardzo płytko. Wzdłuż brzegu można spacerować kilometrami. Pobyt można uprzyjemnić sobie przez pływanie skuterem wodnym albo na bananie za motorówką.
Zycie w Ulcinju zaczyna tętnić dopiero po zachodzi słońca do późnych godzin nocnych. Miasto jest zlepkiem kultur. Duży wpływ na to ma położenie przy granicy albańskiej i spory wpływ Islamu na klimat społeczny. Warto wybrać się tam koło godziny 22ej. Ulice są pełne ludzi a setki sklepów i restauracji zachęcają do wejścia. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. Gastronomia proponuje wszystko na co ma się ochotę od dań bardzo prostych do wykwintnych potraw z owoców morza. Rozrywek dostarczają uliczni kuglarze i eleganckie dyskoteki przy bulwarze obol Malej Pazi czyli skrawku miejsca do opalania w środku miasta. Turyści oblegają niepoliczalną ilość sklepów z tandetnymi pamiątkami. Ilość podróbek znanych marek po kilka Euro przyprawia o zawrót głowy. Wszystkie najbardziej znane marki w jednym miejscu. Byc Czarnogórze i nie zobaczyć Ulcinja wieczorem wydaje się być nieporozumieniem.

Ciekawe miejsca w Czarnogórze.

Moja lista miejsc wartych odwiedzenia jest niepełna. Mimo trzech pobytów w Czarnogórze nie zwiedziłem wszystkiego. Jeśli ktoś z czytelników chce polecić miejsce, które jego zdaniem jest ciekawe, to proszę o kontakt i krótki opis. Chętnie opublikuję też zdjęcia.

 

Galerie Czarnogóra

czarnogora

RockyBeach

utjeha

utjeha

czarnogora

  • 1-Czarnogora
  • Budva-1
  • Budva-2
  • 1-Czarnogora
  • Bar-port-1
  • Bar-port-2
  • Adriatyk
  • Adriatyk1
  • Adriatyk3